Skrócony audyt strony internetowej gorzowskiego szpitala

Zacznijmy od tego, że strona gorzowskiego szpitala jest do natychmiastowego wykonania od nowa. Nie da się z niej korzystać ze smartfona. I to jest audyt w wersji najkrótszej. Czy kogoś to obchodzi?

Audyt z konieczności jest niepełny, ponieważ nie mam dostepu do Search Console oraz Google Analytics, ale spróbujmy. Zacznijmy od podstaw, wpisując w pasek przegladarki adres w postaci szpital.gorzow.pl.

Audyt będzie wykonywany sukcesywnie i uzupełniany w tym wpisie.

Błędy techniczne na stronie szpital.gorzow.pl

Po wpisaniu adresu pokazuje się strona główna i od razu widać, że szpital.gorzow.pl nie ma wdrożonego SSL, a w pasku przeglądarki mamy informację – ostrzeżenie, że strona jest „niezabezpieczona. Dzisiaj brak SSL jest uznawane za błąd, zwłaszcza na stronach instytucji publicznych, sklepów itd. A zatem jaki adres mamy w pasku przeglądarki? Jest to http://szpital.gorzow.pl/, czyli bez https i bez www. Jeśli wpiszemy adres z https, czyli https://szpital.gorzow.pl/, to strona szpitala nie powinna się otworzyć tylko wyświetli się komunikat „Połączenie nie jest prywatne” wraz z informacją dlaczego. A co wyświetli się na stronie szpitala? Mamy taki komunikat: „Witamy w szpital.gorzow.pl
JeĹźeli chcesz zmienić tę stronę, wgraj własny plik index.html do katalogu private_html”
. A to kolejny błąd.

Zróbmy kolejny eksperyment. Do adresu dodajmy www, czyli sprawdźmy http://www.szpital.gorzow.pl/. Taki adres również wskazuje nam stronę główną. Co ciekawe obydwie strony zwracają kod 200, czyli niby wszystko w porządku. A zatem, który adres jest właściwy?

Żaden adres nie jest właściwy, bo źródło obydwu wersji jest takie:

<html><head><title>WSzW w Gorzowie Wlkp.</title></head>
<frameset cols='*'>
<frame name='main' src='https://www.szpital.gorzow.pl/joomla' scrolling='auto' noresize>
<noframes>
<body>
Your browser does not support frames
</body></noframes></frameset>
</html>

Co to oznacza? Pod obydwoma adresami wyświetlona jest strona „w ramce”, a jej właściwy adres to http://www.szpital.gorzow.pl/joomla (gwoli ścisłości – nie do końca). Poruszając się po menu po najechaniu myszka na link wewnętrzny zobaczymy adres podstrony, ta podstrona się otworzy, ale na pasku przeglądarki nadal będzie adres strony głównej.

Wchodząc z adresu http://szpital.gorzow.pl/ zobaczymy, że logo ma adres http://szpital.gorzow.pl/joomla a menu „strona główna” to http://szpital.gorzow.pl/joomla/index.php. Uzyskamy te adresy otwierając je w nowej karcie, z tym że adres kończący się na /joomla, zyskuje ukośnik dzięki przekierowaniu 301. Klikając w linki do podstron będziemy mieli w pasku przeglądarki właściwe adresy, bo tu już nie ma ramek.

Cache Google strony głównej szpitala to biały ekran, jedynie w wersji tekstowej pojawia się info „Your browser does not support frames”

Wchodząc z adresu http://www.szpital.gorzow.pl/ logo ma adres http://szpital.gorzow.pl/joomla i też w nowej karcie z przekierowaniem 301 na wersje z ukośnikiem na końcu, a „strona główna http://www.szpital.gorzow.pl/joomla/index.php.

Przyjrzyjmy się podstronom, niestety istnieją w wersji z www i bez www, z tym, że główne podstrony są indeksowane w wersji z www. W przypadku szpitala to nie ma zbyt dużego znaczenia, być może nikt nie szuka szpitalnych podstron w Google. Gdyby jednak ktoś próbował – niestety przy okazji indeksowana jest cała masa zbytecznych podstron, które w wynikach wyszukiwania robią bałagan. Takich zaindeksowanych zbytecznych podstron bez www jest tysiąc, a z www dużo więcej. Utrudnia to znalezienie potrzebnej informacji. Dla stron komercyjnych to są rażące błędy.

Strona w tej wersji graficznej istnieje od 2014 roku, kopia w archive.org wskazuje na tego samego wykonawcę, ale wygląda na to, że wcześniej tych błędów nie było. Teraz są.

Podsumowanie: Jest źle. Zasada jest taka: jedna treść, jedna podstrona, jeden adres internetowy. Jeden adres internetowy, pozostałe wersje muszą być przekierowane. I żadnych ramek.

Na razie tyle, wkrótce ciąg dalszy na tej samej podstronie.