Sprawdzenie strony internetowej w Search Console

Przed wykonaniem audytu strony internetowej warto zobaczyć jak zachowuje się strona w przeglądarce, czy mamy odczucie, że ładuje się szybko, jak wygląda menu główne ( i boczne, jeśli jest), czy struktura jest przejrzysta, jak wyglądają adresy podstron, czy wyszukiwarka na stronie działa prawidłowa itd.

Krótko mówiąc popatrzmy na stronę okiem zwykłego użytkownika.

***

Później możemy przejść do sprawdzenia co pokazuje Search Console. Oczywiście trzeba dodać stronę do panelu odpowiednio wcześniej i potwierdzić własność, żeby Google mogło zebrać i udostępnić dane ze strony. Stronę dodajemy we wszystkich formach (z www i bez www), a jeśli trzeba to http i https. Po kilku dniach od dodania strony w panelu Search Console pojawią się pierwsze dane. Warto również dodać mapę XML.

– Dość często możemy trafić na błędy w zakładce Dane uporządkowane, są tam pokazane błędy w znacznikach schema.org i microformats.org, co należy poprawić.

– W zakładce Udoskonalenia HTML pokazane są podstrony z powielanym Meta Tagiem Description (Meta opis) oraz podstrony ze zbyt długim lub zbyt krótkim meta opisem. O wiele ważniejszy jest tag Title, a dużym błędem jest powielanie Title dla wielu podstron. Google rozpoznaje tematykę strony m.in. po tagu Title i porównuje jego treść z zawartością strony. Jeśli nie ma zgodności, podstrona może pozostać niezaindeksowana, albo po zaindeksowaniu będzie bardzo trudna do pozycjonowania. Każda podstrona powinna mieć odrębny i unikalny Title (Tytuł). Zbyt długi lub zbyt krótkie Title wymaga poprawy. W tej zakładce sprawdzimy również, czy są podstrony niemożliwe do zaindeksowania.

AMP – jeśli ktoś stosuje przyspieszone mobilne strony AMP, to w tej zakładce będzie mógł wyłapać wszystkie błędy.

– W zakładce Ruch związany z wyszukiwaniem zerknijmy na dane dotyczące analityki ruchu, linków wewnętrznych i linków prowadzących do strony, ale do celów audytu ważniejsze będzie sprawdzenie, czy strona nie ma nałożonych kar ręcznych i jak działa na urządzeniach mobilnych.

– Kolejna zakładka to Indeks Google, w którym sprawdzimy ile podstron jest zaindeksowanych, czy stan indeksu waha się, jakie podstrony zablokowano. Możemy również tymczasowo usunąć z indeksu wybrane podstrony.

– Zakładka Skanowanie pokaże nam błędy indeksowania, w tym błąd 500 i pozorne 404, błędy połączenia z serwerem DNS, błędy związane ze zbyt długim oczekiwaniem na połączenie z serwerem, oraz błędy pobierania pliku robots.txt. Dalej możemy sprawdzić statystyki indeksowania, czyli ile podstron jest indeksowanych dziennie i jakie wielkości pobieranych danych generuje indeksowanie. Można również pobrać stronę jako Google w wersji na komputery i urządzenia mobilne i zobaczyć, czy wyszukiwarka widzi to samo co użytkownicy. W tym okienku indeksujemy ręcznie pojedyncze podstrony. Sprawdzamy również mapy witryny: czy są dodane, co jest zgłoszone i jaki jest stopień indeksacji. Jeśli liczba zaindeksowanych podstron bardzo się różni od zgłoszonej w jakakolwiek stronę, to błąd i trzeba sprawdzić dlaczego tak się dzieje.

– W zakładce Problemy bezpieczeństwa Google zgłasza zawirusowane podstrony i inne problemy związane z bezpieczeństwem.

W nowej wersji narzędzia Search Console jest zakładka Podstawowe wskaźniki internetowe, która informuje nas m.innymi o tym jaka jest szybkość strony internetowej, a raczej jak ją ocenia algorytm Google.

Dostęp do danych ma właściciel strony i osoby upoważnione. Dane zawarte w Search Console pomagają w wykonywaniu audytu strony internetowej. Nie są niezbędne, ale mogą być potwierdzeniem lub wyjaśnieniem pewnych błędów, które należy usunąć. Strona zoptymalizowana, bez błędów daje nam lepszy start. O wiele łatwiejsze będzie zarówno pozycjonowanie stron, jak i reklama w Google. Sprawdzenie strony w SC to podstawa, ale więcej informacji otrzymamy, kiedy wykonamy audyt strony internetowej, który da nam więcej danych.