Sprawdzenie strony internetowej w Search Console

search console

Przed wykonaniem audytu strony internetowej warto zobaczyć jak zachowuje się strona w przeglądarce, czy mamy odczucie, że ładuje się szybko, jak wygląda menu główne ( i boczne, jeśli jest), czy struktura jest przejrzysta, jak wyglądają adresy podstron, czy wyszukiwarka na stronie działa prawidłowa itd. Krótko mówiąc popatrzmy na stronę okiem zwykłego użytkownika.

Później możemy przejść do sprawdzenia co pokazuje Search Console. Oczywiście trzeba dodać stronę do panelu odpowiednio wcześniej i potwierdzić własność, żeby Google mogło zebrać i udostępnić dane ze strony. Stronę dodajemy we wszystkich formach (z www i bez www), a jeśli trzeba to http i https. Po kilku dniach od dodania strony w panelu Search Console pojawią się pierwsze dane. Warto również dodać mapę XML.

– Dość często możemy trafić na błędy w zakładce Dane uporządkowane, są tam pokazane błędy w znacznikach schema.org i microformats.org, co należy poprawić.

– W zakładce Udoskonalenia HTML pokazane są podstrony z powielanym Meta Tagiem Description (Meta opis) oraz podstrony ze zbyt długim lub zbyt krótkim meta opisem. O wiele ważniejszy jest tag Title, a dużym błędem jest powielanie Title dla wielu podstron. Google rozpoznaje tematykę strony m.in. po tagu Title i porównuje jego treść z zawartością strony. Jeśli nie ma zgodności, podstrona może pozostać niezaindeksowana, albo po zaindeksowaniu będzie bardzo trudna do pozycjonowania. Każda podstrona powinna mieć odrębny i unikalny Title (Tytuł). Zbyt długi lub zbyt krótkie Title wymaga poprawy. W tej zakładce sprawdzimy również, czy są podstrony niemożliwe do zaindeksowania.

AMP – jeśli ktoś stosuje przyspieszone mobilne strony AMP, to w tej zakładce będzie mógł wyłapać wszystkie błędy.

– W zakładce Ruch związany z wyszukiwaniem zerknijmy na dane dotyczące analityki ruchu, linków wewnętrznych i linków prowadzących do strony, ale do celów audytu ważniejsze będzie sprawdzenie, czy strona nie ma nałożonych kar ręcznych i jak działa na urządzeniach mobilnych.

– Kolejna zakładka to Indeks Google, w którym sprawdzimy ile podstron jest zaindeksowanych, czy stan indeksu waha się, jakie podstrony zablokowano. Możemy również tymczasowo usunąć z indeksu wybrane podstrony.

– Zakładka Skanowanie pokaże nam błędy indeksowania, w tym błąd 500 i pozorne 404, błędy połączenia z serwerem DNS, błędy związane ze zbyt długim oczekiwaniem na połączenie z serwerem, oraz błędy pobierania pliku robots.txt. Dalej możemy sprawdzić statystyki indeksowania, czyli ile podstron jest indeksowanych dziennie i jakie wielkości pobieranych danych generuje indeksowanie. Można również pobrać stronę jako Google w wersji na komputery i urządzenia mobilne i zobaczyć, czy wyszukiwarka widzi to samo co użytkownicy. W tym okienku indeksujemy ręcznie pojedyncze podstrony. Sprawdzamy również mapy witryny: czy są dodane, co jest zgłoszone i jaki jest stopień indeksacji. Jeśli liczba zaindeksowanych podstron bardzo się różni od zgłoszonej w jakakolwiek stronę, to błąd i trzeba sprawdzić dlaczego tak się dzieje.

– W zakładce Problemy bezpieczeństwa Google zgłasza zawirusowane podstrony i inne problemy związane z bezpieczeństwem.

Dostęp do danych ma właściciel strony i osoby upoważnione. Dane zawarte w Search Console pomagają w wykonywaniu audytu strony internetowej. Nie są niezbędne, ale mogą być potwierdzeniem lub wyjaśnieniem pewnych błędów, które należy usunąć.