Klientów w internecie możemy pozyskiwać na różne sposoby. Może to być własna strona internetowa, Facebook, Instagram lub inne media społecznościowe, wyszukiwarka Google Mapy Google, Allegro, Olx itd. W praktyce wszystkie działania w sieci powinny prowadzić w jedno miejsce, czyli na stronę internetową, chociaż nie wszystkie portale udostępniają taką możliwość.
Strona internetowa również może być przedmiotem bezpośrednich działań, na przykład w formie płatnej reklamy w Google, albo działań z zakresu SEO ( w uproszczeniu nazywane pozycjonowaniem). Większość działań reklamowych opiera się na prostej zasadzie – ile zapłacisz tyle masz przekierowań na własną stronę.
***
SEO to działanie bardziej skomplikowane, ponieważ wymaga odpowiedniego przygotowania strony. Zasady są proste, a wspomniane komplikacje pojawiają się na etapie wdrożenia, często budząc opory twórcy lub właściciela strony. Na szczęście są to rzadkie przypadki i zazwyczaj udaje się dojść do porozumienia. Zwłaszcza, że wiele błędów można poprawić bardzo szybko i niewielkim kosztem. Agencje SEO pracują zazwyczaj za opłatę ryczałtową, więc tutaj sprawa jest prosta. Z tę sama kwotę właściciel strony może mieć 2-10 razy więcej wejść z wyszukiwarek, o ile wdroży zalecenia. Mówimy oczywiście o tzw. wejściach organicznych oznaczonych w Google Analytics jako „organic”.
Błędy w budowie strony popełniają wszyscy, ale sztuka jest się do tego przyznać i błędy poprawić. Jeśli chodzi o web deweloperów, to najważniejsze zasady budowy strony zostały opisane przez Google i tego trzeba się trzymać. Dlaczego przez Google? Bo to najważniejszy gracz na rynku wyszukiwarek internetowych. W Polsce inne wyszukiwarki się nie liczą. Błędy popełniają również właściciele stron internetowych, na etapie wypełniania stron treścią.
W kolejnych postach przyjrzymy się popełnianym błędom na konkretnych przykładach. Może ktoś to przeczyta i poprawi. W szerszym ujęciu zazwyczaj potrzebny jest audyt strony internetowej, chociaż wiele błędów można wychwycić poprzez sprawdzenie strony w Search Console. Lepiej jednak zanim podejmie się pozycjonowanie strony wykonać audyt strony internetowej, który można zlecić firmie zewnętrznej. Otrzymamy raport z błędami i propozycją naprawy. To jest pewnego rodzaju wydatek, ale zwróci się na pewno.
Na początek kilka słów o błędach w Title. Niezwykle istotny tag, niestety bardzo czesto ignorowany. Title określa temat strony (podstrony) i słowa tam zawarte mają istotne znaczenie w widoczności strony w Google. W skrócie i uproszczeniu: słowa, które chcemy mieć wysoko w wynikach wyszukiwania, umieszczamy w Title.