Pozycjonowanie stron z małym budżetem

Pozycjonowanie stron, które należą do małych firm może ograniczać mały budżet, wynoszący czasem zaledwie kilkaset złotych miesięcznie. Czy z takim budżetem można liczyć na zrobienie ruchu z wyszukiwarki Google?

Tak, ale w dużym stopniu dotyczy to firm lokalnych, które będą się mierzyć z mniejszą konkurencją. Firmy pozycjonujące swoją stronę na rynku ogólnokrajowym mają do pokonania korporacje z potężnym budżetem, ale również one nie stoją na straconej pozycji.

***

Od czego należy zacząć? Trzeba zastanowić się nad wyborem słów kluczowych (zamiennie używam zwrotu „frazy”) do pozycjonowania w pierwszym rzucie. W każdej branży są silne słowa kluczowe, które niełatwo „zdobyć” nawet z dużym budżetem. Są to słowa ogólne np. psycholog, transport, drukarnia, które są trudne, a niewiele dają. Są również słowa trudne, które często dają dużą sprzedaż np. fototapety, skarpety, sukienki, ale konkurencja jest zbyt duża i czas oczekiwania na wypozycjonowanie się wydłuża. Lokalne słowa kluczowe w rodzaju drukarnia Gorzów, psycholog Gorzów, dentysta Gorzów to frazy, które mają co najmniej kilka lub kilkanaście podmiotów, które są pozycjonowane już od lat. To także silna konkurencja i na wyniki trzeba czekać długo.

Szansa dla małych i lokalnych firm to dobór słów kluczowych mniej popularnych, czyli wyszukiwanych rzadziej, bardziej specjalistycznych. Takie słowa zapewniają mniejszy ruch z wyszukiwarek, ale są osiągalne szybciej. Mając kilka takich fraz możemy dojść do top 5-10 i mieć już na stronie większy, niż z popularnego słowa kluczowego, które w tym czasie dojdzie do 3-4 strony wyników. Jak wyszukiwać te łatwiejsze słowa kluczowe (frazy)? Najprościej użyć plannera z Google AdWords lub narzędzia podglądającego konkurencję, czyli np. Semstorm. Są to zazwyczaj frazy 2-3 wyrazowe, które powinniśmy pogrupować – podobne słowa w jednej grupie. Kolejny etap to przyporządkowanie poszczególnych grup do odpowiednich podstron serwisu internetowego i optymalizacja tych podstron pod kątem przyporządkowanych słów kluczowych. Optymalizacja powinna obejmować adres podstrony, Title, Description i treści na stronie. Potem zostaje do wykonania linkowanie, oczywiście systematyczne, rozciągnięty w czasie.

Na czym opiera się przypuszczenie, że mniej popularne słowa kluczowe są łatwiejsze do pozycjonowania. Otóż większe firmy z bogatszym budżetem pozycjonują się na silne słowa kluczowe dające finalnie większy ruch. Na te słowa optymalizują swoje podstrony, pozostałe słowa kluczowe traktują jak długi ogon i niekoniecznie linkują do podstron optymalnych dla takich fraz. Oczywiście podstrona może być zoptymalizowana na główne słowa kluczowe i te mniej popularne, wtedy mała firma ma trudniej. Niewielka, ale szybka strona internetowa ma łatwiejszy start dla wielu mniej ważnych słów kluczowych.

Dobór słów kluczowych, optymalizacja, linkowanie i co dalej? Czy można jeszcze coś zrobić? Oczywiście, jak zawsze przy pozycjonowaniu stron powinniśmy analizować rezultaty i korygować działania. Koniecznych danych dostarczy Search Console o oraz Analytics – darmowe narzędzia ze stajni Google, których kody trzeba zaimplementować na stronie. Sprawdzamy ruch na poszczególnych podstronach, ruch jaki przynoszą poszczególne słowa kluczowe i pozycje na te słowa. Podejmujemy decyzje, czy niektóre podstrony mocniej linkować albo nieco zmienić ich optymalizację. Często pojawiają się nowe, obiecujące słowa kluczowe, które warto rozważyć pod kątem optymalizacji i pozycjonowania. Z czasem ruch na stronie rośnie, więc będzie można powrócić do pozycjonowania trudniejszych słów kluczowych. Sprawdzenie strony w Serach Console to uproszczony audyt strony internetowej.

Warto również budować dalej tzw. długi ogon, a bazą do tego może być blog firmowy prowadzony w formie poradnika, aktualności z branży, tekstów specjalistycznych. Przeważnie CMS-y, na których stawiane są strony mają opcje blogowania, wystarczy je uaktywnić. Teksty można pisać samemu, albo zlecić copywriterowi. Jeśli będą to dobre treści, skierowane na rozwiązywanie potrzeb klientów lub odpowiadające na pytania, jakie zadają w internecie, to dodatkowym bonusem mogą być linki polecające wpisy z naszego bloga. Co więcej, możemy zaproponować publikowanie takich treści w formie wpisu gościnnego lub sponsorowanego na innych stronach i blogach powiązanych tematycznie lub terytorialnie. Takie wpisy dają link i generują ruch na naszej stronie, o ile nie zapomnimy dodać w treści lub w stopce takiego linka (do uzgodnienia z właścicielem strony). Nie unikajmy publikowania treści w papierowych mediach. Linka z tego nie będzie, ale nazwa firmy i adres strony utrwala się w pamięci i rośnie rozpoznawalność marki. Dyskusja na lokalnych forach i stronach internetowych to również sposób na budowę wizerunku firmy, rozpoznawalności marki, a często na pozyskanie dobrego linka.

Na koniec ważne działanie, czyli wizytówka w Google My Business (Google Moja Firma). Starannie wykonana i zweryfikowana wizytówka zawiera podstawowe informacje o firmie, ofertę, godziny pracy oraz adres www. Wizytówki wyświetlają się wysoko w wynikach wyszukiwania Google na wiele zapytań lokalnych lub ogólnych, ale geolokalizowanych oraz na mapach Google wyświetlanych na początku. Dla firm lokalnych to darmowy bonus nie do przecenienia. Małe firmy, to często firmy działające lokalnie, dla nich dobrym rozwiązaniem jest pozycjonowanie lokalne.