Przeglądałem ostatnio wyniki wyszukiwania w Google na hasło „klimatyzacja Gorzów”. Daje się zauważyć, że firmy z Gorzowa Wielkopolskiego i okolic, które zajmują się klimatyzacją, mają w ofercie również inne usługi: wentylację, ogrzewanie, fotowoltaikę, rekuperację, chłodnictwo itd. Tymczasem w wynikach są prezentowane strony główne. Z czego to wynika? Przede wszystkim z tego, że strony główne są również optymalizowane na słowo kluczowe „klimatyzacja Gorzów”, a przy okazji na inne lokalne słowa. W Title strony głównej jest zawarte słowo „klimatyzacja” i słowo „Gorzów, w treści tekstowej strony głównej jest podobnie. Mamy więc przypadek, że w danej witrynie jest co najmniej dwie strony optymalizowane na to słowo kluczowe. Czy to jest prawidłowe podejście?
Odpowiedź jest „to zależy”. Strona główna jest zazwyczaj pozycjonowana mocniej, a dodatkowo dostaje mnóstwo linków niezależnie od pozycjonowania. Dlatego w wynikach wyszukiwania wypływa strona główna. W takich przypadkach na dedykowanej podstronie warto dodać słowa dodatkowe w rodzaju:do domu, do biura, serwis, naprawa i podobne. Osłabi się w ten sposób siłę głównego słowa na tej podstronie, ale jeśli do pozycjonowania na „klimatyzacja Gorzów” wybraliśmy stronę główną, to jest to ruch w tym samym kierunku. Możemy za to zyskać dodatkowy ruch z tej podstrony, z innych mniej obleganych, ale i mniej popularnych słów kluczowych.
Często zdarza się, że w wynikach pojawia się strona główna i podstrona, zwłaszcza w przypadki silnych witryn. Lepiej jednak unikać takiego zjawiska, bo jeśli konkurencja będzie mocniejsza, to może się zdarzyć, że jednak strona główna i podstrona będą ze sobą konkurować w ramach zjawiska zwanego „duplicate content”. A wtedy obydwie spadną w rankingu wyników wyszukiwarki będą się tam pojawiać na zmianę.
Zjawisko „Duplicate content” może się zresztą wydarzyć znacznie wcześniej. Obserwujemy wówczas skoki pozycji oraz zmianę podstrony w wynikach, a DC może być ich przyczyną. Wtedy możemy spróbować ustawić na podstronie wskazanie, że strona główna jest kanoniczna (rel=”canonical”). Jeśli to nie pomoże, bo nie zawsze pomaga, to drugim krokiem jest deoptymalizacja podstrony. W tym przypadku trzeba zacząć od usunięcia słowa „klimatyzacja”, a następnie wstawienia go w odmianie i z dodatkiem kilku innych słów.
W drugim kierunku, czyli na stronie głównej też można coś zrobić. Zobaczmy przykładowy Title strony głównej jednej z firm: <title>Klimatyzacja Gorzów – montaż, przegląd, serwis, naprawa – Klimatyzacja do domu, biura, mieszkania | KlimaWent Gorzów</title>. Na pierwszy rzut oka widać, że Title jest za długie, dwukrotnie za długie. W wynikach wyszukiwania wyświetli się jedynie połowa. W przypadku wystąpienia duplicate content znajdziemy tu słowa, które można usunąć z Title i wzmocnić tym samym siłę głównego słowa kluczowego, czyli „klimatyzacja Gorzów”. Wyrzucone słowa możemy wstawić na odpowiednią podstronę. Ważne, żeby poszczególne kroki wykonywać stopniowo, po każdym etapie indeksować podstrony i stronę główną za pomocą narzędzi w Search Console i odczekać kilka dni w oczekiwaniu na zmiany. Jeśli w wynikach będzie strona główna, to OK, jeśli nadal będzie wymiana podstron w wynikach, to wykonujemy kolejny ruch. Uwaga: duplicate content dotyczy przede wszystkim treści na stronie, a nie tylko Title, więc trzeba również przeredagować treści. Podobnie jest z podstronami funkcjonującymi w dwóch wersjach, np. z www i bez www albo http i https.
Uwaga: powyższe uwagi dotyczą rynku bardziej konkurencyjnego pod względem pozycjonowania stron niż gorzowski. Podany przykład gorzowskiej witryny nie oznacza, że ten zbyt długi Title jest jakimś dużym błędem. Nie jest (na razie), natomiast kilka słów jest tam zbytecznych, bo ich nie widać w wynikach wyszukiwania. A zatem, czy gorzowskie strony internetowe z branży klimatyzacyjnej nie mają błędów? Otóż mają, ale o tym innym razem.