Obrazki na stronach internetowych – błędy

Błędy na stronach internetowych mogą utrudniać pozycjonowanie stron, ale mogą również utrudniać korzystanie ze strony. Chodzi głównie o czas ładowania strony, czyli jak szybko strona otwiera się. Do pomiaru wartości z tym związanych są odpowiednie narzędzia, ale liczy się również subiektywne odczucie internauty. Ważne aby po wpisaniu adresu strony lub wybraniu jej z wyników wyszukiwarki, szybko wyświetliła się jakaś grafika, menu, logo czy coś innego. Wtedy wiemy, że coś się dzieje i jesteśmy w stanie poczekać 2-3 sekundy dłużej niż zwykle. To właśnie jest to subiektywne odczucie, które może poprawić sytuację. Niemniej nie zawsze można na to liczyć, lepiej zadbać samemu o szybkość działania strony internetowej.

Na warsztat bierzemy gorzowskie strony dotyczące słowa kluczowego klimatyzacja Gorzów, o którym pisałem w poprzednim wpisie przy okazji błędów w Title. Pierwsza z nich to https://klimatech-gorzow.pl/. Strona główna oglądana na komputerze ma 4,9MB, z czego 3,3 MB to grafiki. Na dobrym łączu nie ma problemu, ale nadal nie wszyscy mają to dobre łącze. Większość dużych obrazków jest niezoptymalizowana, to znaczy oferowana jest w zbyt dużych wymiarach i bez kompresji. Przykład to niewielki obrazek dotyczący klimatyzacji, który ma 728kB. Po co i dlaczego? Jego adres https://klimatech-gorzow.pl/wp-content/uploads/2017/03/fotowalika-klimatech-12.jpg. Zdjęcie fotowoltaiki jest serwowane przeglądarce w wymiarach 1920×1280 pikseli, czyli kilka razy za duży. Obrazek zmniejszony do wymiarów 600×400 ma już tylko 90kB, czyli 8 razy mniej. Po kompresji można uzyskać 67 kB, czyli 11 razy mniej. A to nie są wszystkie możliwości. A co w przypadku smartfonów? Po co ładować tak duży obrazek i skalować go w locie?

Dłuższy czas ładowania zbyt dużych obrazków wpływa na komfort korzystania ze strony. Im dłuższy czas ładowania, tym więcej potencjalnych klientów w ogóle nie otworzy strony. Druga strona medalu to ocena takiej strony przez Google w ramach Core Web Vitals, a przy dużych obrazkach to nie będzie dobra ocena. A jest to czynnik rankingowy dla wyników wyszukiwania w Google. Jak na razie omawiana stron internetowa dobrze sobie radzi, ale na bardziej konkurencyjnym rynku liczy się wiele czynników. A słaby wynik parametrów Core Web Vitals może być w takim przypadku języczkiem u wagi. Czy wspomniana strona internetowa ładuje się szybko? Na dobrym łączu jakoś to idzie, na słabym łączu wygląda to znacznie gorzej. W dodatku 133 żądania znacznie pogarsza sprawę. To skutek przeładowania strony robionej elementorem. Strona wizualnie jest ładna, ale ten argument nie może przeważać.

O wiele lepiej pod tym względem wygląda strona http://www.klima-gorzow.pl/ wykonana przez innego web dewelopera. Lekka strona 330kB (15 razy mniej od poprzedniej), szybko się ładuje i ma bardzo dobre wyniki Core Web Vitals.

Czas na wnioski. Przed odbiorem strony od wykonawczy warto sprawdzić kilka parametrów, w czym pomocny może być uproszczony nawet audyt strony internetowej. Wykonawcy stron powinni znać wytyczne Google i stosować się do nich, a jeśli tego nie robią, trzeba ich do tego po po prostu przekonać.