Optymalizacja i Pozycjonowanie

Pozycjonowanie stron to działania zmierzające do podniesienia widoczności strony w wyszukiwarkach internetowych, w polskich realiach przede wszystkim w wyszukiwarce Google. W podstawowym zakresie jest pozycjonowanie na kilka fraz (słów kluczowych), a jego oczekiwanym efektem jest zajęcie pierwszego miejsca w wynikach wyszukiwania na te frazy.

Ograniczanie pozycjonowania do kilku (kilkunastu) fraz to świadome rezygnowanie z dużej części dodatkowych odwiedzin, jakie może dać odpowiednie SEO. 

***

Zanim jednak dojdzie do właściwego pozycjonowania, trzeba przejść przez kilka etapów. Pominięcie ich zwiększa trudność pozycjonowania strony, a często nawet uniemożliwia osiągnięcie oczekiwanych efektów. Strona internetowa powinna być sprawdzona pod kątem gotowości do pozycjonowania, a ewentualne błędy poprawione. Sprawdzenie przybiera czasami formę audytu strony internetowej, będącego osobna usługą. 

Optymalizacja stron www

Podstawą do optymalizacji strony internetowej są wnioski i zalecenia z audytu strony internetowej. Pewne zagadnienia nie podlegają dyskusji, ale wiele wniosków z audytu to propozycje, które można uwzględnić tylko częściowo. Ważny jest consensus miedzy oczekiwaniami ze strony SEO oraz marketingowymi, wizerunkowymi lub reklamowymi. Właściciel strony na podstawie audytu ma wiedzę o konsekwencjach rezygnacji z poszczególnych zaleceń optymalizacyjnych.

Podczas optymalizacji usuwane są błędy wskazane w audycie oraz wprowadzane zmiany optymalizacyjne onsite. Dzięki temu strona jest lepiej przygotowana do pozycjonowania, będzie bardziej konkurencyjna w wynikach wyszukiwania.

Optymalizacja to również sprawdzenie na jakie słowa kluczowe (frazy) strona jest znajdowana w Google i na jakie może być wyszukiwana. Szukamy takich fraz dzięki specjalistycznym narzędziom oraz podpatrywaniu konkurencji. Kolejny etap to pogrupowanie słów kluczowych i przyporządkowanie ich do strony głównej lub poszczególnych podstron (być może trzeba będzie utworzyć dodatkowe podstrony). Po tym trzeba wykonać optymalizację poszczególnych podstron pod kątem najważniejszych słów kluczowych (fraz), które zostały im przyporządkowane – tytuł, opis, treść i adres podstrony.

Pozycjonowanie stron

Pozycjonowanie stron internetowych powinno być rozpoczęte dopiero po zoptymalizowaniu, usunięciu ewentualnego bana lub filtra oraz neutralizacji linków uznanych za szkodliwe. Jest to żmudny proces, trwający długo, dość kosztowny.  Okres szybkiego i taniego pozycjonowania mamy już za sobą.

Jeśli klient chce liczyć na trwałe efekty i zminimalizować zagrożenie banem lub filtrem, to rozłożone w czasie zdobywanie różnorodnych, dobrych linków jest jedyną drogą.

Pozycjonowanie stron internetowych na kilka lub kilkanaście fraz to ograniczanie widoczności w Google na własne życzenie. Znacznie lepsze efekty daje pozycjonowanie szerokie, w którym wzmacniana jest pozycja w wynikach wyszukiwania również dla mniej ważnych słów. Najlepsze efekty daje pozycjonowanie Long Tail.

Pozycjonowanie Long Tail

Pozycjonowanie Long Tail (inaczej długi ogon) opiera się na znajomości zwyczajów użytkowników internetu. Świadomy użytkownik internetu nie szuka pod frazą „telewizor” tylko bardziej konkretnie „telewizor LCD”, telewizor Samsung”, telewizor 32 cale” albo jeszcze bardziej konkretnych. O ile fraz głównych dla strony może być kilka do kilkudziesięciu, to liczba fraz z długiego ogona sięga setek lub tysięcy. Dla stron bogatych w treść liczba fraz Long Tail rośnie do dziesiątek tysięcy. Są to frazy o niskiej odwiedzalności, czasem raz lub kilka razy w miesiącu, ale ich suma daje znaczący wzrost odwiedzin. W dodatku te słowa kluczowe (frazy) to bardziej konkretne zapytania, które lepiej konwertują.

Takie pozycjonowanie proponujemy wielu naszym klientom.

Pozycjonowanie lokalne

Pozycjonowanie lokalne jest ofertą dla małych firm, działających lokalnie lub mających swoje lokalne oddziały w wielu miejscowościach. Duże znaczenie ma tutaj konto firmy w usłudze „Google Moja Firma”, w której trzeba skonfigurować bezpłatną wizytówkę własnej firmy. Wizytówkę można i należy opublikować w wyszukiwarce Google, w Mapach Google oraz na Google+.

Jak działa pozycjonowanie lokalne? Można przekonać się wyszukując firm na słowo kluczowe „sprzątanie” – otrzymamy wyniki wyświetlające firmy w naszej lokalizacji. W przypadku bardzo wielu miast, oprócz wyników lokalnych Google wyświetli mapę miasta z zaznaczonymi firmami z danej branży oraz kilka wizytówek firm. Nie trzeba wpisywać koniecznie frazy „sprzątanie miasto”. „Sprzątanie” jest frazą geolokalizowaną, ale jest wiele fraz, dla których trzeba wpisać dodatkowo miejscowość. Żeby uzyskać widocznośc  na takie frazy trzeba odpowiednio zoptymalizować stronę i wykonać szereg zabiegów pozycjonowania lokalnego. Nie jest konieczne wpisywanie hasła pozycjonowanie Gorzów lub pozycjonowanie stron Gorzów, bo i bez tego możemy uzyskac wyniki przede wszystkim lokalne.

Pomagamy w uzyskaniu widoczności w wyszukiwarce Google na lokalne słowa kluczowe (frazy).