Pozycjonowanie stron lokalne

Pozycjonowanie stron to działalność, która może być prowadzona globalnie, ale czy wszystkie strony  tego potrzebują? Niektóre firmy działają na rynku lokalnym i nie potrzebują pozycjonowania na bardzo ogólne frazy. Pozycjonowanie na takie frazy jest droższe, a nie przyniesie firmie dodatkowych klientów, chociażby z powodu odległości od firmy. Chyba nie ma potrzeby podawać przykładów, bo każda firma jest świadoma swojego zasięgu. Oczywiście czasem jest to świadomy zabieg, na początku firma działa lokalnie – przykład frazy to pozycjonowanie Gorzów, jeśli klientów na pozycjonowanie szukamy na terenie Gorzowa i okolic. Oczywiście klientów na pozycjonowanie można szukać również poza Gorzowem, ale można z tym zaczekać, a fraza pozycjonowanie stron Gorzów lub pozycjonowanie Gorzów może być łatwiejsza do pozycjonowania w początkowym etapie.

***

Social Media – wspomaganie pozycjonowania

Prowadząc profil firmy w portalach Social Media można reklamować się lokalnie w dowolnym regionie, podobnie jak w reklamie AdWords. Możemy określić dokładnie zasięg reklamy, ograniczając się do miasta, województwa lub regionu określonego odległością od siedziby firmy. W konkretnym przypadku reklamując pozycjonowanie możemy wybrać Gorzów, województwo lubuskie, Polskę lub teren w promieniu x km od Gorzowa. Podobnie postępujemy w każdym innym przypadku. Nie ma to bezpośredniego wpływu na pozycjonowanie strony dla lokalizacji Gorzów, ale może uzupełnić działania SEO. Tym bardziej, że po pewnym czasie możemy spróbować remarketingu.

Kontakt – dane o firmie

Jeśli pozycjonujemy się lokalnie to serwis firmowy musi mieć podstronę z danymi kontaktowymi. W naszym przypadku jest to taka treść:

Pozycjonowanie stron i marketing w internecie

NVVI Internet Marketing Paweł Szymanowski
66-414 Gorzów Wlkp. 16
skr. poczt. 604

NIP: 5992817639
REGON: 080053474

mail: nvvi.eu @ gmail.com

Te dane pozwalają powiązać nasz biznes z miejscowością, w tym w tym wypadku pozycjonowanie stron i Gorzów.  Powinniśmy założyć wizytówkę w Google MyBusiness, kupić kilka wizytówek wizytówek NAP (number, adress, phone)oraz dodać stronę do lokalnych katalogów firm. W przypadku Gorzowa jest ich kilka. To wszystko wspomaga pozycjonowanie na rynku lokalnym, oczywiście wskazany jest umiar, bo nadmiar słabych linków może być szkodliwy. Chodzi tylko wskazanie algorytmom Google powiązania strony z określoną lokalizacją. Wizytówka  w Google MyBusiness to również obecność w mapach Google, które wyświetlane są na wiele zapytań.

Geolokalizacja wyników wyszukiwania

Dla wielu zapytań (czyli słów kluczowych) Google wyświetla wyniki wyszukiwania zgodnie z wykrytą lokalizacją komputera. Strony lokalne mają wówczas większe szanse na wyświetlanie na górze wyników Google nawet bez lokalizacji określonej w zapytaniu. Może wyświetlić się lokalna mapka z lokalnymi wynikami wyszukiwania, lub czasem tylko lokalna mapka, a wyniki bardziej ogólne. Niezależnie od tego warto mieć stronę lub podstronę optymalizowana lokalnie, ponieważ wejścia na podstronę pochodzą z wielu fraz, niekoniecznie geolokalizowanych. Niemniej w Title powinny znaleźć się słowa kluczowe, które nas interesują wraz z nazwą miejscowości. Te treści powinny również znaleźć się w treści strony internetowej.

Optymalizacja i pozycjonowanie stron – Gorzów i inne lokalizacje

Pozycjonowanie lokalne, wymaga strony zoptymalizowanej na słowa kluczowe związane z przedmiotem działalności, w tym przypadku pozycjonowanie stron, oraz lokalizację, czyli np. Gorzów. Nie zawsze wiemy, czy będziemy rozwijać działalność poza najbliższą okolicę. Jeśli nie, to na frazę lokalną możemy optymalizować stronę główną, jeśli przewidujemy wyjście poza region, to powinniśmy mieć przygotowaną odpowiednią podstronę dla konkretnego miasta. Tylko wybrane podstrony optymalizujemy na frazy powiązane z konkretną lokalizacją, a pozostałe podstrony powinny być optymalizowane na frazy ogólne, związane z działalnością. Później zostaje zdobywanie linków, ale to temat na inny wpis.

Korzystanie z doświadczenia – naszego i konkurencji

Pozycjonując stronę, lokalnie, czy szerzej, powinniśmy korzystać z informacji zwrotnej, jakiej dostarczają nam narzędzia Google. W tym przypadku chodzi o Google Analytics i Search Console. Już pobieżna analiza może wskazać nam potencjalne problemy, na przykład z kanibalizacją słów kluczowych. Może okazać się, że dwie podstrony są zoptymalizowane na tę sama frazę. Można zareagować na kilka sposobów: deoptymalizacja jednej z podstron na tę frazę, poprawa optymalizacji i linkowania strony uznanej przez nas za ważniejszą, wstawieniu tagu canonical dla jednej z podstron, wskazującego na tę właściwą podstronę.

Inne korzyści to z GA i SC to wyszukiwanie dodatkowych słów kluczowych, które warto promować. Wykorzystuje się do tego dane z własnej strony udostępniane przez narzędzia Google oraz dane konkurencji, które mogą dostarczyć zewnętrzne narzędzia. Jeśli znajdziemy takie słowa kluczowe, to dodajemy odpowiednie fragmenty tekstów lub poprawiamy istniejące teksty. Bardzo często widać wejścia z wyszukiwarki Google na słowa kluczowe, które nie występują w treści strony na konkretne zapytanie. Warto wówczas spróbować umieścić dokładnie takie sformułowanie i zyskać dodatkowe odwiedziny z wyższej pozycji na to słowo. Przykład pozycjonowanie Gorzów i pozycjonowanie stron Gorzów, lepiej używać obydwu sformułowań i optymalizować podstronę na obie frazy.

Jak widać pozycjonowanie to nie jest proces jednorazowy. To ciągłe sprawdzanie efektów i praca nad optymalizacją strony, aby wyciągnąć z niej jak najwięcej.