Dobór słów kluczowych w pozycjonowaniu stron

Dobór słów kluczowych to element optymalizacji strony, niezmiernie ważny do późniejszego pozycjonowania strony. Niestety, często właściciele stron lekceważą ten element, skupiając się na wybraniu kilku słów kluczowych, ich zdaniem najważniejszych. Wykonawca pozycjonowania rozliczany jest z pozycji w wyszukiwarce Google i jeśli ma efekty, to wszyscy są zadowoleni.

Takie postępowanie to marnowanie zasobów, ponieważ poprzez odpowiedni dobór słów kluczowych i pozycjonowanie ich można osiągnąć znacznie więcej.

***

Literatura opisuje kilka rodzajów słów kluczowych, które różnią się liczbą wyszukań w Google, stopniem ogólności, konwersją, trudnością pozycjonowania i kilkoma innymi czynnikami. Przystępując do wybierania słów kluczowych trzeba dobrze poznać ofertę firmy, której strona będzie pozycjonowania. Ważna jest struktura strony, do poszczególnych podstron słowa kluczowe dobiera się osobno, łączą je w odpowiednie grupy. Czasami mogą być potrzebne pewne zmiany w budowie strony i te sprawy muszą być zrobione w porozumieniu z właścicielem strony. Strona główna powinna mieć odrębne słowa kluczowe, podobnie jak poszczególne kategorie (podstrony) z oferty. W przypadku małych stron jest to zabieg stosunkowo prosty, ale dla rozbudowanych stron, na przykład sklepów internetowych strukturę strony trzeba dobrze przemyśleć. Z przebudową struktury strony związana jest również optymalizacja w zakresie kształtu adresów internetowych, treści i wielu innych elementów.

Jako przykład można podać sklep internetowy, który sprzedaje telewizory. Mamy wielu producentów, kilka różnych typów telewizorów, wielkość przekątnej, format HD i kilka innych szczegółów wyposażenia. Jak podzielić kategorię z telewizorami na podkategorie, żeby ja najlepiej wykorzystać potencjał strony?

Słowa kluczowe ogólne

Ogólne słowa kluczowe często zbieżne są z nazwa podstrony, czy kategorii i składają się z 1-2 słów. To słowa wpisywane w wyszukiwarkę przez osoby, które interesują się tematem, szukają informacji i nie mają jeszcze sprecyzowanych oczekiwań. Takie słowa zazwyczaj są konkurencyjne, ale konwertują słabo, z powodów wymienionych powyżej. Przykład takich słów to sukienki, zegarki, biżuteria, buty. Te słowa trzeba pozycjonować, ale w długiej perspektywie czasowej. Są trudne, nie konwertują, ale pomagają w osiągnięciu rozpoznawalności marki. Nie wolno jednak poprzestać na tych słowach.

Long-Tail (długi ogon)

Zazwyczaj te słowa kluczowe składają się z kilku słów i dokładniej precyzują oczekiwania internauty. Przykład: pierścionki złote z brylantem, zegarki damskie z bransoletką. Tego rodzaju słowa kluczowe, również dłuższe są rzadziej wyszukiwane, ale jest ich bardzo dużo i w sumie mogą dostarczyć więcej odwiedzających niż słowa ogólne. Konkurencja na takie słowa bywa mniejsza, ale nie jest to regułą. Najważniejsze, że słowa kluczowe z długiego ogona lepiej konwertują, a przecież to jest najbardziej istotne w biznesie.

Słowa kluczowe brandowe, lokalne i inne

Pozycjonowanie marki jest istotne, zwłaszcza w powiązaniu z innymi słowami kluczowymi, podobnie jak słowa kluczowe w powiązaniu z miastem. Jeśli biznes jest lokalny, to takie słowa pomagają w pokonaniu konkurencji. Więcej o pozycjonowaniu lokalnym – Pozycjonowanie stron Gorzów.

Słowa kluczowe na stronie

Wyszukiwarki czytają strony internetowe i rejestrują wszystkie słowa umieszczone jako tekst. Dlatego słowa kluczowe, które chcemy pozycjonować powinny być umieszczone na stronie. Najważniejsze słowa kluczowe powinno umieszczać się w tytule strony (lub podstrony), w Title oraz w treści. Tytuł strony i Title wiążemy z najważniejszymi, ogólnymi słowami kluczowymi, natomiast pozostałe słowa kluczowe z długiego ogona oraz główne słowa kluczowe powinny być umieszczone w treści strony. To brzmi bardzo prosto, ale wcale nie jest takie łatwe i wymaga doświadczenia. Napisanie odpowiedniej treści to zadanie dla doświadczonego copywritera, który ma pojęcie o pozycjonowaniu. Jeśli strona internetowa jest wystarczająco silna ( dość długo w sieci, dobre linki, dobre treści), to wielu słów kluczowych z długiego ogona nie trzeba będzie pozycjonować. To właśnie zaleta pozycjonowania szerokiego, które buduje długi ogon.

Jak sprawdzić wartość słów kluczowych

Dokonując wyboru słów kluczowych oraz ich oceny musimy mieć świadomość, że efekty pozycjonowania mogą przyjść dopiero po długim czasie. Konkurencja jest różna i często trudno będzie sprostać starszym stronom z dobrym linkowaniem. Dlatego na początku warto skupić się na łatwiejszych słowach, nie zaniedbując oczywiście tych trudniejszych. Jak sprawdzić jakie słowa warto pozycjonować? Trzeba sprawdzić konkurencję. Jest do tego kilka narzędzi, na przykład Semstorm lub Senuto. Możemy sprawdzić na jakie słowa kluczowe pozycjonuje się konkurencja, jakie zajmuje pozycje na poszczególne słowa, jak często są wyszukiwane i jaka przynoszą odpowiedzialność. Część z tych danych jest orientacyjna, ale pomoże nam w opracowaniu własnego zestawu słów kluczowych dla strony głównej i poszczególnych podstron.

Jeśli zakończyliśmy optymalizacje strony, mamy dobre teksty na stronie, to możemy zacząć linkowanie strony. Po pewnym czasie warto sprawdzić efekty, a do tego służy Google Analytics i Search Console, również od Google. Możemy sprawdzić jakie są pozycje poszczególnych słów kluczowych, jak często są wyświetlane w Google i jakie przynoszą odwiedziny. Dodatkowo można sprawdzić określone cele, czyli jak zachowują się internauci oraz konwersję. Analiza tych danych pozwala wybrać najlepsze słowa kluczowe, przynoszące największą konwersję, które powinno się pozycjonować mocniej. Czasami zdarza się tak, że strona odwiedzana jest na słowa kluczowe, które nie występują na stronie w takiej samej formie. Warto wówczas uzupełnić tekst i przeindeksować stronę.

Czy to jest koniec naszych działań? Nie, ponieważ analiza i optymalizacja strony to zajęcie nie tyle ciągłe, co cykliczne. Co jakiś czas powinniśmy sprawdzać własną stronę oraz strony konkurencyjne i korygować swoje działania SEO.

Opisane w tym poście działania najlepiej robić w trakcie tworzenia nowej strony internetowej. W przypadku zastanym, kiedy strona internetowa istnieje już jakiś czas, konieczny jest audyt strony internetowej. Dobrze zrobiony audyt ujawni wszystkie błędy i niedociągnięcia i pomoże znaleźć odpowiedź na pytanie: optymalizować to co jest, czy robić stronę od nowa.