Współpraca z z blogerami to forma reklamy opierającej się na polecaniu przez liderów opinii, osoby wpływowe, z autorytetem.
Blogi lub konta influencerów w portalach społecznościowych powinny mieć wierną i aktywną społeczność pozyskaną w sposób naturalny.
***
Social Media
Bardzo skuteczna reklama to polecenia produktów i usług przez innych internautów, prowadzona w portalach Social Media. Do takich opinii mamy zaufanie, o ile mamy pewność, że są prawdziwe. Wielu blogerów zajmuje się zawodowo testowaniem produktów lub usług i opisywaniem tego na blogu. Najlepsze są rzetelne recenzje opisujące zalety, korzyści jakie odniesiemy, ale również wady. Blogerzy przedstawiają również własny punkt widzenia i podkreślają to, co w produkcie lub usłudze jest dla nich najważniejsze. Taka obiektywna recenzja jest uznawana za obiektywną i jest najcenniejsza. Potencjalny klient otrzymuje dużą dawkę praktycznych informacji od użytkownika i może wyrobić sobie własna opinię. Obiektywna opinia może przeważyć szalę i być ostatnim impulsem do zakupu.
Blogi
Internauci prowadzą bardzo wiele blogów na najróżniejsze tematy, a blogi te różnią się popularnością. Naszym zadanie, jest wybranie blogów najbardziej pasujących do reklamowanego produktu lub usługi i ustalenie warunków współpracy. Reklamowane mogą być różne produkty: odzież, akcesoria modowe, kosmetyki, drobiazgi dla dzieci, artykuły rtv-agd i inne. Popularne są recenzje z hoteli, wycieczek, restauracji, a nawet z wizyty w spa. Wszystko poparte zdjęciami lub filmami wykonanymi przez recenzujących blogerów, a często konkursem z nagrodami od sponsorów. Przemyślana formuła reklamy przynosi bardzo dobry odzew od potencjalnych klientów.
Instagram to obrazki i krótkie filmy, ale popularność profili nawet w polskich warunkach można dobrze wykorzystać. Forma reklamy to oznaczenie konta Instagram reklamowanej firmy w opisie zdjęcia (np. @nazwaproduktu) oraz użycie odpowiednich hashtagów #, które są tematycznie związane z treścią reklamy i cieszą się dużą popularnością. Dość często unikalnym hashtagiem oznacza się wpisy dotyczące konkretnego produktu, wtedy jednym kliknięciem można zobaczyć kto o tym mówił. Współpraca z blogerami na Instagramie to bardziej reklama wizerunkowa, kierująca zainteresowanych na konto reklamodawcy. Siła tej reklamy to zasięg od kilku do kilkudziesięciu tysięcy użytkowników, trudna do osiągnięcia na zwykłych blogach.
Reklama prowadzona przez blogerów na Facebooku to raczej krótkie formy tekstowe poparte zdjęciami, filmem i linkiem do strony docelowej lub profilu reklamodawcy na Facebooku. Trudno o wyczerpującą recenzje na Facebooku, dlatego post może to być tylko zajawką do dłuższego wpisu na Blogu albo filmu na YouTube. Bardzo dobre efekty daje prowadzenie konkursów z nagrodami ufundowanymi przez reklamodawcę albo post na tyle ciekawy, że udostępni go wielu innych użytkowników Facebooka.
YouTube
Reklama jest dość prosta – YouTuberzy recenzują produkt lub tylko o nim wspominają w swoim filmiku. Dłuższa recenzja może być dodatkowo promowana Facebooku lub blogu prowadzonym przez YouTubera. Najważniejsze to dobrze dobrany target YouTubera, zgodny z profilem użytkownika reklamowanego produktu lub usługi.
Synergia, czyli 2+2=5. W przypadku reklamy w blogosferze synergie daje suma kanałów: Blog + Instagram + Facebook + YouTube. Bardzo często blogerzy prowadzą działania na wszystkich tych kanałach, a to zwiększa zasięg reklamy.
To oczywiście nie wszystkie portale Social Media, w których można wykorzystać popularność blogerów. Duża grupa internautów obserwuje blogi na Pinger.pl, a rosnąca popularność w Polsce zyskuje Pinterest.com. To przykłady portali społecznościowych z dużym potencjałem dla reklamy, a które nie są jeszcze dobrze wykorzystywane. Z kolei wiele firm dobrze sobie radzi w Tik-toku.