Title na stronie internetowej – dlaczego jest ważny

Każda strona internetowa ma tytuł i opis używany w działaniach SEO (Title i Description). W tym przypadku Title to nie jest to tytuł artykułu, czy innej podstrony, który możemy spotkać w menu serwisu, chociaż powinien być z nim zbieżny.

O ile Description ma raczej znaczenie marketingowe, zwykle pojawia się w wynikach wyszukiwania jako opis podstrony (nie zawsze), o tyle Title ma decydujące znaczenie dla opisu strony pod względem korzyści dla SEO. Pozycjonowanie strony będzie utrudnione.

***

Title musi dotyczyć zawartości danej podstrony serwisu, inaczej może zostać uznany za spam. To co zawrzemy w Title musi mieć swoje odbicie w treści podstrony, a dobrze byłoby również w jakiś sposób zawrzeć to w adresie podstrony (slug) oraz w nazwie stosowanej w menu. Jeśli podstrona dotyczy przysmaków dla psów – w Title umieszczamy frazę „przysmaki dla psów” i najlepiej nic poza tym.

Dygresja – słowa zawarte w adresie podstrony tylko z pozoru są mało istotne, ponieważ inne czynniki rankingowe są o wiele ważniejsze. Jednak dla wielu podstron z tzw. długiego ogona” tych ważniejszych czynników może zabraknąć, a wtedy wpływ słów użytych w adresie podstrony jest o wiele bardziej znaczący.

Wracajmy jednak do Title i przyjrzyjmy się temu na przykładzie strony https://www.wet-art.pl/ – hurtowni zoologicznej z adresem w Wojcieszycach koło Gorzowa. Oto jak wygląda Title strony głównej:

<title>WET-ART Hurtownia Zoologiczna – Wyłączny dystrybutor Ruffwear, My Family, Natural Trail, One Wish na Polskę</title>

Po pierwsze ten Title jest zbyt długi, w wynikach wyszukiwania Google wyświetla się jedynie fragment: „WET-ART Hurtownia Zoologiczna – Wyłączny dystrybutor…”, więc wartość informacyjna drugiej, niewidocznej części Title jest w tym przypadku żadna. Tym bardziej, że treść Title jest w 100 procentach powtórzona w Description. To marnowanie zasobów.

Po drugie, zastanówmy się co ma być przekazane na stronie głównej. W tym przypadku fakt, że jest to hurtownia zoologiczna i na tym należałoby poprzestać. Pozostałe treści dotyczące asortymentu, marek i producentów, z którymi hurtownia współpracuje, są przecież prezentowane na innych podstronach. Rozszerzanie Title o dodatkowe informacje rozwadnia przekaz i osłabia siłę działania frazy „hurtownia zoologiczna”.

Po trzecie – jest jeszcze gorzej. Fragment Title ze strony głównej o brzmieniu „ Wyłączny dystrybutor Ruffwear, My Family, Natural Trail, One Wish na Polskę” jest stosowany na wszystkich podstronach serwisu. To błąd ciężkiego kalibru – z takim Title na podstronach serwis nie ma szans na poważne zaistnienie w naturalnych wynikach wyszukiwania Google. Dlaczego? Taki długi dopisek na innych podstronach osłabia siłę tego fragmentu, którzy rzeczywiście dotyczy danej podstrony. Poza tym Google może uznać, że wszystkie strony w zasadzie dotyczą tego samego tematu, a to w wielu wypadkach osłabia stopień zaindeksowania serwisu. Stosowanie tego samego Title na podstronach (nawet w dużym fragmencie) stawia te podstrony na przegranej pozycji pod względem pozycjonowania.

Jak długi powinien być Title? To zależy, ale maksymalnie powinien wynosić 45-55 znaków ze spacjami, chociaż może być dłuższy. Jego prawdziwa długość liczy się w pixelach, a nie liczbie znaków, ponieważ na stronie wyników wyszukiwania to własnie szerokośc w pixelach jest najważniejsza (litera „m” ma więcej pikseli niż „i”) Title może być dość krótkie, byleby zawierało słowa, które najpełniej opiszą o czym jest strona.

Przyjrzyjmy się podstronom. Przykład https://www.wet-art.pl/piersi-z-kaczki.html. Jaka informację niesie ze sobą ten adres internetowy? Piersi z kaczki, ale dla kogo? Dla nas na obiad? Title też nam nie pomoże:

<title>Piersi z kaczki – WET-ART Hurtownia Zoologiczna – Wyłączny dystrybutor Ruffwear, My Family, Natural Trail, One Wish na Polskę</title>

Description na tej podstronie to pójście na łatwiznę, po prostu wymieniono skład produktu:

<meta name=”description” content=”SKŁAD: KACZKA 97%, PRODUKTY POCHODZENIA ROŚLINNEGO 3%. ANALIZA: BIAŁKO 40%, TŁUSZCZ 4%, WŁÓKNO 1%, WILGOTNOŚĆ 22%” />

I tak dalej.

Wracając do omawianej strony internetowej – w przypadku podstron dotyczących na przykład karmy problem jest szerszy i nie dotyczy wyłącznie Title i Description. Tu wchodzi w grę architektura informacji. Trzeba zacząć od tego, a później budować podstrony, odpowiednio dobierać Title i Description. To nie jest proces jednorazowy, trzeba sprawdzać, testować różne opisy. W tym przypadku kategoria z karmami, czyli https://www.wet-art.pl/natural-trail,43.html ma takie Title i Description:

<title>Natural Trail – WET-ART Hurtownia Zoologiczna – Wyłączny dystrybutor Ruffwear, My Family, Natural Trail, One Wish na Polskę</title>

<meta name=”description” content=”WET-ART Hurtownia Zoologiczna – Wyłączny dystrybutor Ruffwear, My Family, Natural Trail na Polskę, profesjonalne szampony dla psów One Wish i przysmaki dla psa.” />

Czy jest tu coś o karmach? W adresie internetowym również nic o tym nie ma. Jednak w tym wypadku sprawa nie jest prosta, bo dalej mamy podkategorie suchych i mokrych karm dla psów i kotów. Rozwiązanie tego w jednym podmenu może być trudne i narazić nas na kanibalizację, o czym innym razem. Na teraz wystarczy informacja, że kanibalizacja dotyczy podstron, które optymaliowane są pod takie same słowa kluczowe. Zobaczmy – podkategoria: karma, niższe podkategorie: sucha karma dla psów, mokra karma dla psów i to samo dla kotów. Tu już jest wspólna fraza „karma” dla pięciu podstron. A którą z dwóch podstron pozycjonować na frazę „karma dla psa” (karmy dla psów itd. ). Robi sie problem z kanibalizacją. Skutkiem tego jest, że żadna z tych podstron nie ma wiekszych szans na wysoka pozycję w wyszukiwarce Google.

I to tyle na razie w sprawie Title. Dbamy o szybkość strony internetowej, o wygląd, treść, a wykładamy się na podstawowych sprawach. Błędy na stronach internetowych obniżają szanse naszej strony w wyszukiwarce Google, nie tylko dla pozycjonowania stron, ale również dla reklamy Google Ads.