Reklama w Google

Reklama w Google to cała grupa różnorodnych usług reklamowych.  Można korzystać z nich dowolnie, dobierające poszczególne formy reklamy wg własnych potrzeb. Reklamy można uruchomić bardzo szybko, nie trzeba czekać na efekty tak długo jak w przypadku pozycjonowania stron.

Niestety, reklama w Google działa tylko wtedy, kiedy płacimy. Z chwilą, kiedy wyczerpie się budżet reklamowy, nasze reklamy nie wyświetlają się.

***

Reklamę w Google można potraktować jako główny kanał, jako początkowy, przed osiągnięciem dobrych pozycji w wyszukiwarce Google albo jako uzupełniający dla pozycjonowania stron. Bardzo cenna jest możliwość sterowania widoczności linków sponsorowanych w określone dni i godziny. Reklamy w Google mogą być kierowane na urządzenia stacjonarne lub(i) mobilne.  Pamiętajmy o optymalizacji strony, audyt strony internetowej pozwoli wychwycić błędy na stronie internetowej i uniknąć płacenia pieniędzy na darmo. Korzyści z reklamy w Google:

  • szybkie docieranie do potencjalnych klientów
  • ograniczanie zasięgu reklamy (a więc i kosztów) do osób zainteresowanych
  • płatność tylko za odwiedziny strony
  • pełna kontrola wydatków reklamowych
  • bardzo szeroki zasięg reklamy
  • pełna kontrola czasu wyświetlania linków

Reklama Google Ads

Reklama w Google Ads (AdWords) to linki sponsorowane wyświetlane w wynikach wyszukiwania Google przede wszystkim nad wynikami organicznymi (nad czerwoną linią). Są oznakowane jako reklama, ale bardzo łatwo to przeoczyć. Znaczna część internautów nie odróżnia linków sponsorowanych od linków w wynikach organicznych. Szybkie uruchomienie kampanii reklamowej na określone słowa jest istotne na przykład przy wyprzedażach, promocjach i wszystkich innych sytuacjach, kiedy nie ma czasu na pozycjonowanie strony.

Takie reklamy jak obok to podstawowa wersja, zwykle są bardziej rozbudowane, np. o mapy, miejsca oraz reklamy Google Merchant (produkty w sklepach internetowych).

Google Merchant – Zakupy Google

Można pokazywać (reklamować) swoje produkty bezpośrednio w wynikach wyszukiwania Google. Mały obrazek produktu, nazwa i cena oraz link do strony produktu w sklepie internetowym to doskonała reklama, atrakcyjna dla klientów.

Reklamy w Google Maps

To także reklamy w wyszukiwarce Google, ale nie wyświetlane nad wynikami tylko w mapach Google prezentowanych z wynikami geolokalizowanych. Jest to rozszerzenie reklamy AdWords. To doskonała reklama dla lokalnych firm, ułatwiająca klientom znalezienie firmy i dotarcie do niej. Kampanie są możliwe do prowadzenia na urządzeniach stacjonarnych i mobilnych.

Korzyści z reklamy w Google

Na zrzucie ekranu obok najlepiej widać korzyści jakie daje reklama w Google. Najwyżej są linki sponsorowane Google AdWords, obok nich po prawej Zakupy Google, poniżej Mapa Google, a pod mapą linki do stron lub wizytówek umieszczonych w Google dla Firm.

A gdzie są linki z wyszukiwania organicznego? Na samym dole. Po otwarciu takiej podstrony przeciętny użytkownik widzi tylko reklamy. Taki układ występuje bardzo często dla fraz (słów kluczowych) sprzedażowych, chociaż mogą być różne modyfikacje. Zamiast map mogą pokazywać się np. linki z Google Images, a Zakupy Google mogą być wyświetlane na górze.

W każdym razie linki z wyszukiwania organicznego spychane są na dalszy plan, co nie oznacza, że trzeba z nich rezygnować.

Reklama w YouTube

YouTube to bardzo popularny portal z filmami udostępnianymi przez użytkowników oglądanymi przez miliony ludzi. Filmy wyświetlane są również w ogromnej liczbie stron internetowych prowadzonych przez innych użytkowników. Warto stworzyć krótki filmik reklamowy i wykorzystać YouTube do reklamy własnych usług. Reklamy mogą być również wyświetlane w wyszukiwarce YouTube.

Reklama w sieci reklamowej

Reklama w sieci reklamowej to reklamy tekstowe i graficzne wyświetlane przez Google na innych stronach internetowych. Można wybierać płatność za kliknięcia albo za wyświetlenia. System Google AdWords dobiera automatycznie strony internetowe partnerskie zgodnie z tematyka określona wybranymi słowami kluczowymi (możliwa ingerencja). Konfigurowanie reklamy jest bardzo rozbudowane, wyświetlanie można dopasować do określonej grupy odbiorców, tematyki, czasu i wielu innych wskaźników.

Nadal pokutuje przekonanie, że każda strona nadaje sie do reklamy. Otóż nie, bo reklamę w internecie robimy przecież w jakimś konkretnym celu, na przykład po to by sprzedawać. Czy nasza strona to umożliwia w sposób łatwy? Czy nie marnujemy pieniedzy bo potencjalny klient nie mógł dokończyć transakcji? To wszystko można sprawdzić zlecajac wykonanie audytu strony internetowej.