Czy fryzjer w Gorzowie musi pozycjonować swoją stronę internetową w Google?

Nie musi. To najprostsza odpowiedź dotycząca takich firm, które chciałyby skorzystać z promocji w internecie. Ale…

Pozycjonowanie stron w wyszukiwarce to znakomita droga do zwiększenia odwiedzin na stronie, ale nie jedyna. Ta forma promocji nie jest tania, a na wyniki czeka się dość długo. W zależności od konkurencji na rynku może to trwać kilka miesięcy, albo nawet kilka lat i nawet po osiągnięciu dobrych wyników trzeba będzie nadal ponosić pewne koszty na utrzymanie dobrych pozycji w wynikach wyszukiwania. Dla pewnych firm i branż jest to bardzo opłacalne, zwłaszcza jeśli działają na dużym obszarze, na przykład na obszarze całej Polski. Przykład – sklepy internetowe. Trzeba jednak pamiętać, że droga do dobrych wyników jest długa. W wielu przypadkach szybciej zaczniemy sprzedawać np. dzięki Allegro albo wydając stosowne kwoty na płatne reklamy w Google, czy Facebooku. Koszty są duże, ale sklep internetowy musi sprzedawać, dlatego płatna promocja jest dobra. A w tle powoli, ale systematycznie pozycjonujemy.

Czasami warto wpisać słowo kluczowe w wyszukiwarkę Google, ponieważ nawet pobieżna analiza tego co zobaczymy wskaże nam kierunki działania. Jako przykład możemy wziąć fryzjerów. Wpisujemy słowo fryzjer w okienko wyszukiwania Google na smartfonie lub komputerze i oto co widzimy:

Zrzut ekranukomputera dla wyników wyszukiwania Google na słowo kluczowe Fryzjer
Zrzut ekranu komputera dla wyników wyszukiwania Google na słowo kluczowe Fryzjer
Zrzut ekranu smartfona dla wyników wyszukiwania Google na słowo kluczowe Fryzjer
Zrzut ekranu smartfona dla wyników wyszukiwania Google na słowo kluczowe Fryzjer

Od razu widać, że w przypadku słowa „fryzjer” wyniki wyszukiwania są geolokalizowane. W tym przypadku Google podaje wyniki na słowo fryzjer dla miasta Gorzowa, bo taką lokalizację komputera lub smartfona wykryła wyszukiwarka. Na górze mamy boksy z wynikami dla takich portali jak Booksy, Oferteo, Facebook i podobne. Jeśli ktoś kliknie w ten boks dostanie od razu dostęp do ofert gorzowskich salonów fryzjerskich. A więc warto tam być z własnym salonem, chociaż nie jest to za darmo.

Dalej mamy mapę fragmentu miasta z zaznaczonymi kilkoma salonami. Kliknięcie w tę małą mapkę rozwija dużą mapę i możemy szukać fryzjera w swojej okolicy. Wniosek – obecność w mapach jest obowiązkowa. I tu ważna wiadomość – ta obecność nic nas nie kosztuje, trzeba tylko umiejętnie zrobić wpisy w Google dla firm. Dlaczego? Bo w mapach także liczy sie pozycja.

A co jeśli ktoś nie kliknie w mapę i przewinie dalej? Na smartfonie dostanie najpierw wyniki z dużych portali, potem wiadomości, akurat w czasie pisania tego tekstu są to informacje związane z aferą w polskiej piłce nożnej (Fryzjer), czyli nieprzydatne. Potem propozycje podobnych wyszukiwań i dopiero wówczas wchodzą wyniki organiczne, czyli te, które możemy osiągnąć w wyniku pozycjonowania strony internetowej. Dość daleko. A czołówkę tych wyników znów okupują duże portale, np. strony firmowe na Facebooku. I to jest kolejna wskazówka. Nawet przy wysokiej pozycji w wynikach wyszukiwania szanse na kliknięcie są małe. To sie po prostu może nie opłacać

Facebook jest za darmo, więc zróbmy stronę swojego salonu na Facebooku i korzystajmy z tej obecności. Od tego jak zrobimy tę stronę i jak ją będziemy prowadzić zależy jakie efekty osiągniemy. A promocja na Facebooku może być płatna, ale możemy też aktywnie uczestniczyć w lokalnych grupach, w których mieszkańcy szukają polecanych usług.

Czas na wnioski. Gorozwski fryzjer może za darmo zrobic stronę na facebooku i wpis w Google dla Firm powiazany z obecnością na mapach Google. Gorzowski fryzjer nie musi pozycjonować swojej strony, żeby korzystać z marketingu internetowego. A zatem, czy musi ją mieć? Nie musi, ale warto mieć własną stronę internetową, chociażby najprostszą, bo możemy ja powiązać z wpisami i stronami w dużych portalach. Wtedy nasza obecność w internecie jest bardziej kompletna. Tylko trzeba pamiętać o odświeżaniu opłat za domenę i hosting i dbać o aktualizacje strony. A to często przerasta wielu małych przedsiębiorców, chociaż koszty są naprawdę niewielkie.